Balanced Equine loomine tuli loomuliku teekonna osana töötades Mastersoni meetodi terapeudina. Liikudes ringi paljudes erinevates tallides ja töötades erinevas vanuses, erineva distsipliini ja taustaga hobustega, märkan korduvaid mustreid ja korrelatsioone teatud sümptomite ja tegurite vahel. Mustrid ja korrelatsioonid on nii positiivsed kui negatiivsed. Positiivsed ja edukad lood innustavad alati edasi liikuma. Sama lugu on negatiivsete lugudega, kuid samal ajal innustavad need veel edasi õppima ja uurima.

Teame, et hobuse põhivajadused on toitumine, sõbrad ja vabadus. Seda neile ka võimalusel pakume, ent teise poole peal on need tegurid, mis hobuste heaolu vahel proovile panevad: varustuse sobivus, treeningkoormus ja -meetodid, võistlemine, vabadus on siiski limiteeritud, karjaelu inimese poolt määratud, ja kõige alus – toitumine.

Tänapäeva hobune elab keskmiselt oluliselt erinevates tingimustes võrreldes 50 milj (mis on hobuse liigi vanus) või 6000 a tagasi (mil hobust hakati kodustama) elava hobusega. Liikumine on kordades piiratum, karjamaad liigivaesemad ning kõige olulisem – mida ja palju hobune sööb, sõltub otseselt inimesest. Meie vastutus ja teadlikkus inimestena on olulisem kui kunagi varem. Soovime kõik oma hobustele head, näen seda ka terapeudina, kuid Eestis jääb   sageli puudu headest terviklikest ja struktureeritud ülesehitusega infoallikatest toitumise teemal. Sellest ja töös   nähtust ajendatuna sai loodud Balanced Equine – veebileht hobuse omanikule kokkuvõtva üldinfoga erinevatel     hobuse toitumise ja seedimise teemadel, lisaks e-pood eelkõige toodetega:

·       mis on saanud heakskiidu kas HorseFlex või Dr.Christina Fritzilt ja teistelt selle ala uurimistööga tegelevatelt inimestelt

·       ning toodetega, mida töös kasutan või saavad hobuse omanikud ise igapäevaselt kasutada terapeudi juhendamisel või omal käel.

Erinevatel brändidel on nii häid kui mitte nii tervislikke ehk „hobusõbralikke“ tooteid, seega ei saa üheselt sellest     lähtuda. Samuti sõltub toote valiku otsusel palju hobuse konditsioonist – nt teatud olukordades tuleks orgaanilist   mineraalainet eelistada anorgaanilisele ja vastupidi. Sama kehtib vitamiinide, ravimtaimede ja söötade puhul. Näiteks teatud juhtudel on mõistlik puhast A – vitamiini manustada, teisel juhul beeta-karoteeni. Lisaks sümptomitele on palju muid tegureid, mida arvesse võtta. Samade sümptomite puhul kasutatakse olenevalt olukorrast erinevaid ravimtaimi ja nende kombinatsioone. Vajadusel võimendatakse taimede toimet ehk tekitatakse tõhusust kordistav efekt,             nt  roomavat madarat ehk kirkurit ja saialille koos kasutades. Sama põhimõte kehtib baassöötade puhul, alati peab     menüüd ning suhtarve tervikuna vaatama (alates mineraalide ja lõpetades aminohapete koguseliste suhtarvudega).

Õnneks on enamus söödad turul tasakaalustatud, küsimus on sageli hoopis ebasoovitavates lisaainetes söötades ja kogustes . Seega siinkohal printsiip - Less is more, on omal kohal. Enamasti ei ole võimalik (ja ka rahaliselt mõistlik)   lõpuni toitainete koguseid välja arvutada just rohumaa ja heina erinevate partiide tõttu.  Lisaks tuleb mängu hobuse individuaalsuse hindamine, sest erinevatel põhjustel omastavad elusorganismid erineval määral toitaineid. Sellest  kõigest tulenevalt tuleb eelkõige lisandite söötmisel jälgida eriti hoolega mida, kui palju ja millisel kujul neid hobusele anname. Teatud vormis vitamiinide ja mineraalide andmine annab organismile valikuvõimaluse, kas see omastada või väljutada, et ei tekiks toksikoos. Pikaajalised väikeses koguses üleannustamised on seda ohtlikumad, et sümptomid ei avaldu kohe.

Kokkuvõtteks, hobuse seedesüsteem on keerukas, kuid väga hästi kohanenud talle kunagi omases olnud keskkonnas hakkamasaamiseks. Nt suudab hobune endale enamus vitamiine ise toota (mida inimene ei suuda), samuti rasv-      lahustuvaid vitamiine edukalt varuda. Lisaks suudab hobune endale samast kogusest söödast vajadusel 15% rohkem energiat toota! Neid asju ja palju muud suudab ta siis, kui tema seedesüsteem on töökorras ning soolestiku PH       (samuti vere) normis. Kui suudame selles hobust toetada, siis oleme andnud eeldused selleks, et hobune kestaks kauem ja oleks õnnelikum. Hobuse PH-d saamegi toetada elementaarse põhisööda (hein ad libitum)), teatud lisandite ja ravimtaimede kaasabil. Hetkel pakub antud lehe veebipood erinevaid ravimtaimi nii eraldi kui custom made  taimesegusid, selleks et Eesti hobuseid ikka tervena hoida. Custom made segude tegemisel võetakse arvesse teie hobuse konditsiooni ja sümptomeid ning segatakse kokku hobusepõhine segu. Selleks tuleb täita vorm menüüst Eritellimus.

Suve lõpuks 2023 on valik suurenemas, seniks saab aga kõik vajalik ikka teie hobusele leitud, sest häid tooteid on nagu juba eelnevalt mainitud ka teistelt brändidelt, lihtsalt tuleb need üles leida.


VIIDE hariduskäigulehttps://beyondmassage.ee/tunnustus

KONTAKT:
E-mail: gg@balancedequine.ee
Telefon: +372 50 430 88