Inimese toidulaual on olnud mesilase õietolm teadaolevalt üle 5000 a. Tuntud ka kui „Ambrosia“ või „Jumalate Toit“, kasutasid seda esimesena teadaolevalt Hiina-, Asteekide-, Egiptuse-, Kreeka - ja Ameerika Indiaanlaste kultuurid.

Equus Caballus ehk hobuse menüüs on mesilase õietolmu kasutusala eelkõige heinaallergiate puhul teada (nn heina tolmu allergia), kuid sellega asi ei piirdu. Nimekiri on oluliselt pikem ja tehtud on mitmeid uuringuid. Eestis on kasutamine vähelevinud kuna turul on palju erinevaid emfüseemikutele ja allergikutele mõeldud tooteid (sünteetilisi ja looduslikke) ning samal ajal on mesilase õietolmu kasutamise teadlikkus veel väike. Üle maailma on teadlikkus levinud ning samal ajal ka kasutus tänu efektiivsetele tulemustele tõusutrendis. Järjest enam tootjaid teevad koostööd hobuste maailmaga (Balanced Equine teeb koostööd Sangaste Meega, kes on mesindusega tegelenud juba mitu põlvkonda alates 1966 aastast, pühendudes nii mesilastele endile kui mesindussaaduste kvaliteedile).

Toime allergia puhul: avaldub immuunsüsteemi aktiivsuse vähendamises tolmule reageerimisel. Kuna mesilase õietolm ise kannab endas erinevat liiki taimede tolmu, siis väikeses koguses õietolmu organismi viimisel tekib sellel nn kaitsereaktsioon ehk keha „õpib tolmuga hakkama saama“. Sama põhimõtet kasutatakse vaktsiinide puhul, kuid õietolmu puhul on tegu loodusliku fenomeniga.

Lisaks sellele sisaldab mesilase õietolm erinevaid olulisi toitaineid sh proteiine, süsivesikuid, vitamiine, mineraale, rasvhappeid, erinevaid ensüüme ning antioksüdante, mis parandavad organismi üldist vastupanuvõimet.

Näidustused:

1.     Erinevate allergiliste reaktsioonide vähendamine

2.     Immuunsuse ja organismi üldise vastupanuvõime tõstmine

3.     Kolesterooli taseme reguleerimine

4.     Energiataseme regulatsioon/tõstmine

5.     Raku regeneratsioon

6.     Naha probleemid: ekseemid jne

7.     Toetavalt artriidi puhul

8.     Põletikuvastane toime

9.     Ovuleerimistsükli reguleerimine (regulaarsem ja sagedasem), tõstab fertiilsust

10. Lihaste (ja luustiku) toetamine (sisaldab fosforit ja kaltsiumit)

11. Seedimise toetamine

12. Maksa funktsioonide toetamine (lisaks kehakaalu regulatsioon)

13. Verevarustuse parandamine (närvide kahjustused)

14. Mõjub toetavalt stressirikkal perioodil

15. Vereloome ja „-pildi“ parandamine

16. Toetavalt antibiootikumi kuuri ajal (kaitseb mikrofloorat)

Kasutamine: allergiate puhul soovituslikult enne tolmlemise hooaja algust kuni hooaja lõpuni. Kuuris võib teha paarinädalasi pause, üks kuur kestab ca 8-10 nädalat. Tiinete ja imetavate märade puhul kasutada ettevaatusega/konsulteerida veterinaariga, alustada väiksema kogusega ja testida pikemat aega.

Doseerimine: ponid 3 – 5g, hobused 7 – 10g. Teatud juhtudel kasutatakse suuremaid doose (täpsem info Balanced Equine kaudu).

Allikad:

https://thehorsetherapist.ie/gb/herb-wiki/319-bee-pollen.html

https://www.tamarackjacks.com/blogs/the-apairy/equine-benefits-of-bee-pollen

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32534787/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30593700/

https://www.springtimeinc.com/product/bee-pollen-horse/natural-horse-supplements

https://www.metsamesi.ee/meeostjale/mesindussaadustega-tobede-vastu/

https://vitabi.ee/toode/mesilase-oietolm-250-g/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAr8eqBhD3ARIsAIe-buMrX_ZuLQxTo1z9dVLR8tMhB66j7dzyVcGVWGtu1PsNBcg4Yc_WUjcaAuoHEALw_wcB

https://www.beepollen.com.au/history-of-bee-pollen

https://sangastemesi.ee/